btn-donate-193x62-hover.png


tricon marathon logo-alzheimers-1.jpg

More Information

The time to be silent is over. Alzheimer’s is the most expensive disease, costing more to society than heart disease or cancer, according to a study published in The New England Journal of Medicine.

Tricon Cares is partnering up with the Alzheimer’s Association with a goal to fundraise $500,000 dollars in the next 3 years. We will be running 6 marathons. Our first marathon will be running the Zurich marathon in April 2019 and would love your support in our fundraising effort as a team of Tricon runners battle the 26.2 miles (42 kilometers).  

The Alzheimer’s Association is the leading voluntary health organization in Alzheimer’s care, support and research with the mission to eliminate Alzheimer’s disease through the advancement of research; to provide and enhance care and support for all affected; and to reduce the risk of dementia through the promotion of brain health. Alzheimer’s disease is a global epidemic; an estimated 47 million people worldwide are living with dementia.

But, running this marathon could be the answer to a world free of Alzheimer’s. Mile by mile, dollar by dollar, we will be providing much needed funding not only to research, but to ensuring people affected by Alzheimer’s can live their best lives.

Your  contribution will help the Alzheimer's Association fund groundbreaking research and life-changing services for people living with Alzheimer’s.. Any and all donation amounts are appreciated and will ultimately, end Alzheimer’s forever
 

For Corporates who wish to donate we have brackets (listed below) and would love to have your company name displayed in our jerseys while we run the race – the bigger the donation, the bigger the logo!

Bronze     - $1,000

Silver        - $4,000

Gold          - $7,000

Platinum  - $10,000                                                                         

 

Please help us reach our goal – A world free of Alzheimer’s.

Artık sessiz kalamıyoruz! Alzheimer, giderek daha fazla görülen, henüz tam tedavisi olmayan,  hem hasta hem de hasta yakınları için mücadele etmesi çok zor bir hastalıktır. Tricon, tüm dünyada Alzheimer  hastalığı ile mücadeleyi  destekleme kararı aldı.  Bizde Tricon Türkiye olarak, 15. Yılımızda bu projenin bir parçası olmaktan onur ve mutluluk duymaktayız.

Tricon Cares,  ABD Alzheimer Kurumu ile önümüzdeki üç yıl içinde, 500.000 ABD Doları fon sağlayabilmek hedefiyle ortaklık kurmuştur.   Bu proje kapsamında,  Tricon olarak, Nisan 2019'da Zürih'ten başlayıp,  Ocak 2021'de Houston'da tamamlanacak şekilde ve bunların arasında da İstanbul, Mumbai, Sao Paula  ve Shanghai’da olmak üzere toplam 6 maraton koşacağız.  Şimdi sırada İstanbul Maratonu var. Vodafone İstanbul Maratonu 3 Kasım Pazar günü saat 9:00’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden başlayarak Sultanahmet’te sonlanacaktır. 

ABD Alzheimer Kurumunun ana hedefi, Alzheimer hastalığının, bilimsel araştırmalarla ortadan kaldırılması, bu hastaların bakımlarının iyileştirilmesi; beyin sağlığının öne çıkarılması ve demans hastalığına yakalanma riskinin düşürülmesidir.  Bugün Alzheimer hastalığı  küresel bir epidemik hastalıktır  ve  dünyada tahminen 47 milyon kişi demans hastalığı ile yaşamaktadır.

Bu 6 maratonu koşarak, Alzheimer hastalığından arınmış bir dünyada yaşamayı ümit ediyoruz. Ne kadar çok bağış toplayabilirsek,  hastalığa çare bulmaya  o kadar hızlı yaklaşacağız. $1,000 üzerinde bağış yapan sponsorlarımızın logolarını sırtımızda mutlulukla taşıyacağız.

Aşağıdaki bağış seviyelerinden herhangi birini düşünürseniz çok mutlu oluruz:

Bronze  $1,000

Silver $4,000

Gold $7,000

Platinum $10,000

BAĞIŞ İÇİN: http://act.alz.org/goto/Istanbul 

Bu linke tıkladığınızda bağış sayfamıza yönlendirileceksiniz. Istanbul Marathon takımına tıklayıp, ‘donate to support us’ tuşundan bilgilerinizi doldurarak Alzheimer Kurumu’na dilediğiniz miktarda bağış yapabilecekseniz.

Alzheimer’dan arınmış bir dünya için hedefimize erişmede lütfen bizlere yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederiz!